301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Nisan 2019 - Cuma 19:24
 
KONYA MEVLANA MÜZESİNDEKİ TABELA OLAYI CİMER'E İLETİLDİ
Konya Mevlana Türbesi ve Müzesi alanında bulunan yer-yön levhalarında, Mevleviliğin 2. merkezi olan ve yılda binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Karahisâr-ı Sahib Sultan Dîvânî (Afyonkarahisar) Mevlevîhânesinin bulunmaması CİMER'e iletildi.
GÜNDEM Haberi


Konya Mevlana Türbesi ve Müzesi alanında bulunan yer-yön levhalarında, Mevleviliğin 2. merkezi olan ve yılda binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Karahisâr-ı Sahib Sultan Dîvânî (Afyonkarahisar) Mevlevîhânesinin bulunmaması CİMER'e iletildi.

Sitemiz köşe yazarı, Eğitimci-Öğretmen İdris Özek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Konya Mevlana Türbesi ve Müzesi alanında bulunan yer-yön levhalarında, Mevleviliğin 2. merkezi olan ve yılda binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Karahisâr-ı Sahib Sultan Dîvânî (Afyonkarahisar) Mevlevîhânesinin bulunmamasının nedenini ve gereğinin yapılması için başvurumu, ilgili fotoğrafları da ekleyerek CİMER aracılığıyla Konya Valiliğine yapmış bulunmaktayım." dedi.

Özek, konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabı üzerinden şu bilgilendirmeyi yaptı:"""Konya Mevlana Türbesi ve Müzesi alanında bulunan yer-yön levhalarında, Mevleviliğin 2. merkezi olan ve yılda binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Karahisâr-ı Sahib Sultan Dîvânî (Afyonkarahisar) Mevlevîhânesinin bulunmamasının nedenini ve gereğinin yapılması için başvurumu, ilgili fotoğrafları da ekleyerek CİMER aracılığıyla Konya Valiliğine yapmış bulunmaktayım.

Gelecek cevaba göre basit gibi görünen, ama sembolik de olsa büyük önem arz eden bu nahoş hadisenin takipçisi olacağım.

 CİMER'e başvuru dilekçem:

"Konya Mevlana Türbesi ve Müzesi bahçesinde bulunan, başka yerlerde bulunan Mevlevihaneler, yer ve yön levhalarıyla ziyaretçilere sunulmuştur. Bu çok güzel ve etkili bir hizmet ve bilgilendirme yoludur. Buradaki levhalarda, şu anda aktif olarak Mevlevihane bulunmayan yerler bile gösterilmişken, Mevleviliğin Konya'dan sonra ikinci merkezi konumunda bulunan ve her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Afyonkarahisar Mevlevihanesi gösterilmemiştir.

Mevlevilikle ilgili güvenilir ve geçerli kaynaklardan yapılan araştırmalara göre;

Mevlevîhâneler içerisinde ilk açılanların başında, Konya’dan sonra Karahisâr-ı Sahib (Afyonkarahisar) Sultan Dîvânî Mevlevîhânesi gelmektedir. Mevlevîliğin, Karahisâr-ı Sâhib’de yaygınlaşmasının Hz. Mevlânâ ve torunu Ulu Arif Çelebi’nin buraya yaptıkları ziyaretler sonucunda olduğunu söyleyebiliriz. Hz. Mevlânâ’nın torunlarından (Sultan Veled’in Oğlu) Ulu Arif Çelebi, babasından devraldığı icraatlarının takipçisi ve devamlılığını sağlamakla, Mevlevîliğin geniş coğrafyalara yayılmasında ve kurumsallaşmasında önemli icraatlarda bulunmuştur. Lârende, Beyşehir, Aksaray, Akşehir, Karahisar, Amasya, Niğde, Sivas, Tokat, Birgi, Denizli, Menteşe, Alâiye, Antakya, Bayburt, Erzurum, Irak, Tebriz, Marend ve Sultaniye onun gittiği belli başlı yerlerdir... ...

Gerçek bu iken, Konya Mevlana Türbesi ve Müzesi alanında, Mevlevihanelerin gösterildiği yer-yön levhalarında Afyonkarahisar Mevlevihanesinin bulunmamasını anlayamıyorum ve gereğini arz ve talep ediyorum."""

Kaynak: Editör: Afyon Haber Merkezi
 
Etiketler: KONYA, MEVLANA, MÜZESİNDEKİ, TABELA, OLAYI, CİMER'E, İLETİLDİ,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
En Çok Okunanlar
Afyon
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.03.2020
Bugün
- 10°
Pazar
-
Pazartesi
- 12°
Afyon

Güncelleme: 27.03.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Basın İlan Kurumu

Haber Yazılımı