301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
25 Şubat 2013 - Pazartesi 14:03
 
S’YE MEKTUPLAR - 11 -
Asena Gülsüm GÜNEŞ
 
 

S’YE MEKTUPLAR

---11---

 

Ellerini tutuyorum, sıkı ve sıkı. Parmaklarımı parmaklarına geçiriyorum ve avcumun içindeki derin çizgiler hissediyor ayalarını. Birer damar gibi derinleştikçe derinleşiyor, gözlerine, dudaklarına ve o geniş alnına yollar çiziyor. Çizgilerinden öpüyorum seni ve avuçlarına geri dönüyorum.

Sorarsan, senden başka şeyler de düşünüyorum. Gözlerine baktığım zamanları düşünüyorum mesela ve mühim olan gözlerin değil! Zaman…

Zamanı yenebilsem o saniye donsun ve ilerlemesin istiyorum.

Zamanı yenebilsem, o anı değil; gözlerini düşüneyim diyorum.

Zamanı yenebilsem dudaklarına kadar yolu var düşüncelerimin, sıcacık omuzlarından ve soğuk parmak uçlarından hiç söz etmiyorum.

Ellerini tutuyorum sımsıkı. Avuç içi çizgilerimle tutunmasam sana çalarlar mı seni benden? Ya da gözlerimle dokunmasam saçlarına, bakarlar mı sana diyorum. İncitirler mi bakarken?

En sevilesi yerini düşünüyorum ardından. En sevilesi yeri elleri diyorum. Dönüp dolaşıp o kemikli, o sert, o erkek ellerine geri dönüyorum.

Sorarsan senden başka şeyler de düşünüyorum. Elleri diyorum, başka bir ülke sanki. Saçları bir özerk cumhuriyet belki.

Ve belki hepsi bir olup bana bir dünya kurmuşlar. Hangisini diğerinden ayırayım.

Sevgilim diyorsun. Uyandırıyorsun yenemediğim zamandan beni. Saçlarına düşüyorum kaldırıyorsun, ellerine düşüyorum kaldırıyorsun.

Dönüp savuruyorsun dudağının kenarında duran o sevimli gülümseyişlerden birini. Biliyorum sevgilim…

Biliyorum. Sen hiç, ben gibi seni sevmedin ki!

 

Hikâyemiz, bizi biz yapan her özel anıdan yoksundu. Sen bende seni bulamadın, ben sende kendimi hatırlamadım. 
Otobüs duraklarında gelmeyişini bekledim. Tarihler karıştı; kelimeler, cümleler ve seni anlatmayı biraz olsun başarabildiğim her şeyi yitirdim. Çimenlere sensiz uzandım, denizi sensiz dinledim ve gökyüzünü...
Ah, nasıl da yandım, kıvılcımlarının etrafında nasıl da kıvrandım.
Seni; acı içinde ve delicesine sevmeye mecbur kaldım.

Eskimiş şeyleri severim. Anıların o tozlu ve buram buram insan kokan sevdasını bir iz gibi taşırlar üzerlerinde. Bir telefon, bir sehpa, bir şapka ve kerelerce kullanılmış bir elbise bile belki, çok şey anlatabilir.
 

Eskimiş her şey, üzerinde unutulmamış, unutulmayacak izler taşır. Ama sanıldığı gibi, zaman parçalanmış köşelerini silmeye çalıştığında, hepsine gülümseyemezsin. Hepsi için, hayat beni olgunlaştırdı, özleyeceğim şeyler yaşamadım, diyemezsin. Ve ben sana dair bütün eskimiş şeyler için, iyi ki diyemem. Seninle konuştuğum telefon, seninle çay içtiğim sehpa, senin tenine değmiş bir şapka; iyi gelmez bana. Seni bana hatırlatan, senin izini taşıyan şeyleri; sevemem.


Acıyı damarlarına zerk eden anılar vardır. Karmakarışık duygularla beslenen parmaklıklar vardır yüreğinde ve acıyı içinden seçip defedemezsin.
Sevmeyi de terk etmeyi de öğrenmemişsindir. Sevmeyi de terk etmeyi de öğrenmedim ben.

Neden sevdin onu bu kadar? Âşık mıydın gerçekten diye soranlar oluyor.
Evet, zengin değil. Dünyanın en iyi insanı değil. Dünyanın en yakışıklı adamı değil. Bunları biliyorum. Ama biliyor musun, onu ve dünyanın en yakışıklı erkeğini yan yana koy; onu seçerim. Dünyanın en zengin erkeği mi o mu de; onu tercih ederim. İyi insan olması yeterli, dünyanın en mükemmel adamı olmasına gerek yok. Her halukârda tercihim ondan yana olur, hep öyle oldu.
Yani anlayacağın, âşık değilim. Aşk dediğin şey ne bilmiyorum. Hislerim, yüreğimdekiler bunlar...
Âşık değilim evet. Şayet aşk varsa, o beni terketmiyor. Hepsi bu...

Bazen oluyor ki, aklından çıkaramadıkça kalbine kazınıyor, parçalıyor hatıralarını. Onunla yaşamadıkların hariç hiçbirini hatırlamıyorsun.

Onunla ve onun vesile olduğu acıları tenime bir nakış gibi işledim. Acı çektim. Fazla ve fazlasıyla… Acı çeken insanlar, çektikleri acının hemen hepsini, sevdikleri tek bir insandan çıkarma eğilimindedirler.


Sevilen mi? 
Sevildiğini anlamaz ve "gider."

 

ASENA GÜLSÜM GÜNEŞ

 

 
Etiketler:
Yorumlar
Diğer Yazılar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Basın İlan Kurumu
Haber Yazılımı